Statut društva

Temeljem članka 13 Zakona o udrugama (”Narodne novine” broj 74/14, 70/17, 98/19, 151/22), članka 30. Zakona o sportu (”NN 141/22), Zakona o slatkovodnom ribarstvu (NN  63/19), i članka 17 Statuta, Skupština ŠPORTSKO RIBOLOVNOG DRUŠTVA „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ, OIB 79919980561, na sjednici održanoj _______.godine donijela je:

 

STATUT

ŠPORTSKO RIBOLOVNOG DRUŠTVA

„ŠARAN“ ZAPREŠIĆ

 

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim statutom reguliraju se odredbe o nazivu, sjedištu i području djelovanja udruge, o zastupanju, djelatnostima i ciljevima, ostvarivanju javnosti rada udruge, članstvu, o pravima i obavezama, stegovnoj odgovornosti članova, o unutarnjem ustroju, tijelima udruge, njihovim stavovima i ovlastima, načinu odlučivanja, o uvjetima i načinu izbora i opoziva, trajanju mandata, o imovini, o prestanku rada i drugo.

 

Članak 2.

ŠPORTSKO RIBOLOVNO DRUŠTVO „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ, u daljnjem tekstu: društvo, oblik je slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih osoba radi zaštite i promicanja zajedničkih ekoloških, športskih, rekreativnih, znanstvenih, gospodarskih, strukovnih i drugih interesa, te unapređenje športsko rekreacijskog ribolova u svrhu osobne razonode, rekreacije i športa kroz zaštitu, uzgoj i lov riba i drugih vodenih životinja, bez namjere stjecanja dobiti.

Društvo djeluje na načelima neovisnosti, javnosti,  demokratskog ustroja, neprofitabilnosti i načelu slobodnog sudjelovanja u javnom životu, a područje djelovanja udruge je unapređenje i razvoj športskog i rekreativnog ribolova.

 

Članak 3.

Naziv udruge je: ŠPORTSKO RIBOLOVNO DRUŠTVO „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ.

Pored punog naziva rabi se skraćeni naziv ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ.

Pečat društva je okruglog oblika, promjera 3 centimetra, sa siluetom šarana u sredini i tekstom uz vanjski rub koji glasi: ŠPORTSKO RIBOLOVNO DRUŠTVO „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ.

Društvo ima zastavu i amblem.

Dimenzije zastave i amblema te likovno rješenje regulira se posebnom odlukom Skupštine.

 

Članak 4.

Društvo je neprofitna pravna osoba upisana u Registar udruga, Evidenciju pravnih osoba u sportu, Registar neprofitabilnih organizacija i Registar stvarnih vlasnika.

Sjedište društva je: Ribički put 6, Zaprešić.

Odluku o adresi sjedišta donosi Skupština društva.

Društvo djeluje na području grada Zaprešića i Zagrebačke županije.

 

Članak 5.

Društvo predstavljaju i zastupaju predsjednik i dopredsjednik.

Skupština društva može utvrditi druge osobe ovlaštene za predstavljanje i/ili zastupanje.

Određene poslove zastupanja Predsjednik može prenijeti na treće osobe, na temelju pisane punomoći, kojom se određuje ovlast i opseg zastupanja.

 

Članak 6.

Osoba ovlaštena za zastupanje društva

  • Osoba ovlaštena za zastupanje:

– odgovara za zakonitost rada udruge,

– vodi poslove udruge sukladno odlukama skupštine, ako statutom nije drukčije propisano,

– odgovorna je za podnošenje skupštini prijedloga godišnjeg financijskog izvješća,

– dostavlja zapisnik s redovne sjednice skupštine nadležnom upravnom tijelu županije, (u daljnjem tekstu: nadležno upravno tijelo) koje vodi registar udruga

– sklapa ugovore i poduzima druge pravne radnje u ime i za račun udruge

– obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, statutom i aktima udruge.

(2) Osoba ovlaštena za zastupanje ne može biti osoba koja ima zapreke propisane Zakonom o sportu i Zakonom o udrugama:

  1. pravomoćno osuđena za kazneno djelo financiranja terorizma, pranja novca, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, prijevare u gospodarskom poslovanju, prouzročenja stečaja, pogodovanja vjerovnika ili povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga iz zakona kojim se uređuju kaznena djela i kaznenopravne sankcije ili ranije važeća kaznena djela zlouporabe stečaja i zlouporabe u postupku stečaja i to za vrijeme dok traju pravne posljedice osude kao i kojoj su uvedene međunarodne mjere ograničavanja raspolaganja imovinom, dok su te mjere na snazi ili
  2. pravomoćno osuđena za kazneno djelo neke druge države koje po svojim bitnim obilježjima odgovara kaznenim djelima iz točke 1. ovoga stavka.

(3) Osoba ovlaštena za zastupanje udruge koja je u izravnom doticaju s djecom ne može biti osoba koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta na temelju zakona kojim se uređuju kaznena djela i kaznenopravne sankcije.

 

Članak 7.

Društvo je član Športsko ribolovnog saveza Zagrebačke županije i Hrvatskog športsko ribolovnog saveza, a može biti član i drugih športskih, znanstvenih, turističkih asocijacija koje se bave djelatnostima od interesa za športski i rekreativni ribolov, zaštitu i unapređenje voda i čovjekova okoliša i športsko ribolovnog turizma.

 

JAVNOST RADA

Članak 8.

Rad društva je javan.

Javnost rada osigurava se pravovremenim obavještavanjem članova, zainteresiranih tijela državne vlasti i drugih organizacija.

Pravovremeno obavještavanje o radu društva može obavljati na sljedeće načine:

– redovnim i posebnim izvješćima sa sjednica Upravnog odbora i Skupštine    društva,

– putem elektroničkih medija,

– tjednog i drugog tiska, te drugih sredstava informacija.

 

CILJ I DJELATNOST

Članak 9.

Cilj društva

Osnovni cilj ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ je unapređenje sportskog i rekreativnog ribolova na slatkim vodama, razvoj ribolovnog turizma, organiziranje stručnih seminara i predavanja radi obrazovanja članstva — naročito mladeži iz područja gospodarenje ribolovnim vodama, razvoj sporta i sportske etike, organiziranje sportskih natjecanja, sudjelovanje u radu Sportske zajednice grada Zaprešića kao i u Športsko ribolovnom savezu Zagrebačke županije i Hrvatsko športsko ribolovnom savezu,  edukacija članstva o zakonskim propisima kojima su uređena pitanja slatkovodnog ribarstva, zaštite prirode i okoliša.

Osnovni cilj ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ ostvaruje se kroz djelatnosti.

Djelatnost društva:

– unaprjeđenje sportskog ribolova na slatkim vodama, sa ciljem da se sportski ribolovci brinu o zaštiti voda i ribljeg fonda u vodama koje su dobili na gospodarenje, uzgoju ribe, poribljavanju, te drugim aktivnostima vezanim za sportski ribolov u skladu sa zakonima Republike Hrvatske.

– obavljanje svih aktivnosti koje za ovlaštenike ribolovnog prava utvrđuje Zakon o slatkovodnom ribarstvu.

– razvoj sportsko ribolovnog turizma na području i teritoriju svog djelovanja.

– obrazovanje članstva, osobito mladeži po osnovama sportskog ribolova, gospodarenje ribolovnim vodama, ekologije, zakonskih propisa i sportske etike.

– sportske djelatnosti kojima su obuhvaćena sudjelovanja na sportskim ribolovnim natjecanjima, sportsko ribolovna rekreacija, sportska obuka te upravljanje sportsko ribolovnim objektima.

– sudjelovanje u radu i provođenju odluka ŠRSZŽ-a i HŠRS-a, te suradnja sa drugim ribolovnim savezima i zajednicama, te ostalim organizacijama i institucijama u RH.

– praćenje i provođenje zakona i drugih zakonskih propisa kojima se reguliraju pitanja slatkovodnog ribarstva i sportskog ribolova, očuvanju okoliša, čuvanja voda i udruga građana.

– suradnja s nadležnim institucijama u svezi čuvanja ribolovnih voda i sprečavanja krivolova, te zaštite prirode, voda, ljudskog okoliša i imovine.

– dodjeljivanje priznanja osobama i organizacijama za zasluge u sportskom ribolovu.

– poticanje i promicanje sporta u skladu s aktima strateškog planiranja razvoja sporta na nacionalnoj razini, odnosno nacionalnom strategijom razvoja sporta  i nacionalnim planom razvoja sporta te strateškim dokumentima donesenim na područnoj (regionalnoj) razini, a osobito sport djece, mladeži i studenata, osoba s invaliditetom, te zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti,  poticanju aktivnosti djece i mladeži.

– sudjeluje u predlaganju i provedbi programa razvoja sporta od interesa svoje područne (regionalne) samouprave koji se sufinancira od strane tijela državne uprave nadležne za sport (sufinanciranje troškova stručnog rada i poboljšanje materijalnih uvjeta za provedbu programa za djecu i mlade do 18 godina).

– sudjeluje u ostvarivanju uvjeta za provođenje zdravstvene skrbi sportaša te sudjeluje u edukaciji sportaša o antidopingu.

– provođenje edukacije, informiranja i savjetovanje sportaša, sportskih djelatnika, građana i ostalih sudionika u sportu o pitanjima bitnim za bavljenje sportskim aktivnostima i djelatnostima.

– poduzimanje aktivnosti za sprečavanje negativnih pojava u sportu, posebno za sprečavanje nasilja u sportu i kršenja prava djece.

– promicanje stručnog rada u sportu, te sudjelovanje u unapređenju stručnog rada i skrbi o osposobljavanju stručnih djelatnika.

– unos i ažuriranje podataka za koje je nadležno društvo u Nacionalni informacijski sustav u sportu.

– djelatnosti iz područja zaštite prirode i okoliša, unaprjeđenje kakvoće okoliša i popularizacija zaštite okoliša i prirode, odnosno edukacija građana, osobito mladih, u području očuvanja voda, šuma i drugih posebni vrijednih prostora.

– popularizacija očuvanja biološke i krajobrazne raznolikosti, promicanje i provođenje uvjerenja i ciljeva, te projekata na području zaštite okoliša i prirode.

– održavanje, revitalizacija i upravljanje zaštićenim, posebnim područjima i ostalim prirodnim staništima riba i vodenih životinja, ptica i drugih vezanih oblika flore i faune na području i teritoriju djelovanja, te očuvanje zaštićenih područja i drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti kroz projekte revitalizacije.

– promicanje i popularizacija tradicionalnih vrijednosti ruralnog prostora i održivog razvoja, djelatnosti na unaprjeđenju i razvoj ruralnog prostora, provođenje projekata razvoja ruralnih područja, promicanje u području povećanja turističke ponude i tradicijskih vrijednosti, te socijalnog i humanitarnog značenja i vrijednosti.

– promicanje i provođenje projekata potencijalno razvojnih modela održivog razvoja, energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije, edukacija i promocija životnih stilova,

– obavlja druge poslove, djelatnosti i zadaće određene zakonom i ovim Statutom.

 

Članak 10

Gospodarska djelatnost društva

Društvo je neprofitna pravna osoba koja će radi ostvarenja ciljeva, sukladno posebnim propisima obavljati gospodarsku djelatnost:

– Prodaja ribičkih dozvola.

– Naplata kotizacija za ribolovna natjecanja.

– Prigodna prodaja na malo izvan prodavaonica.

– Prodaja vlastitih proizvoda i suvenira, sukladno Zakonu o trgovini.

– Ugostiteljska djelatnost u svojim klupskim prostorima i prostorijama za svoje članove i druge registrirane ribolovce, sukladno članku 5. stavku 2. Zakona o ugostiteljstvu.

– Pružanje ugostiteljske usluge u sklopu manifestacija koju u promidžbeno-turističke svrhe organizira turistička zajednica  i jedinica lokalne samouprave uz prethodnu suglasnost sanitarnog inspektora uz ispunjenje sanitarnih uvjeta.

Dobit ostvarena gospodarskom djelatnošću upotrijebit će se isključivo za ostvarivanje ciljeva zbog kojih je udruga osnovana.

 

ČLANSTVO U DRUŠTVU

Članak 11.

Članom društva može postati svaka osoba koja prihvaća odredbe ovog Statuta i odredbe drugih akata društva i Hrvatskog športskog ribolovnog saveza, te zakona Republike Hrvatske koji regulira rad udruga i djelatnosti športskog ribolova na slatkovodnim vodama.

Članstvo u društvu dokazuje se članskom iskaznicom HŠRS i upisom u registar članova  društva, kada  počinju prava i obveze upisanog člana.

Svaka poslovno sposobna fizička osoba može, pod jednakim uvjetima utvrđenim ovim Statutom, biti član društva.

Osobe bez ili s ograničenom poslovnom sposobnošću, kao i maloljetne osobe, mogu biti članovi društva bez prava sudjelovanja u radu tijela društva.

Za člana, osobu mlađu od 14 godina, pisanu izjavu o učlanjenju u društvo daje zakonski zastupnik ili skrbnik, a za maloljetnu osobu s navršenih 14 godina zakonski zastupnik ili skrbnik daje pisanu suglasnost.

Stranac može postati članom društva i može birati i biti biran u tijela društva. Pravo njihova nastupa u ribolovnim natjecanjima regulirano je Pravilnikom o natjecanjima HŠRS.

Odlukom Upravnog odbora može se uskratiti pravo pojedincu na članstvo u  društvu.

 

Članak 12.

Članstvo u društvu može biti:

  1. Redovno
  2. Pridruženo
  3. Podupiruće
  4. Počasno
  5. Redovni član je svaki član koji plati predviđenu članarinu i ostale doprinose za redovnog člana a nije redovni član druge športsko ribolovne udruge i može birati i biti biran u tijela udruge.
  6. Pridruženi član je svaki član koji plati predviđenu članarinu i ostale doprinose za pridruženog člana a redovni je član druge športsko ribolovne udruge te ne može birati i biti biran u tijela udruge.
  7. Podupirućim članom može postati svaki građanin koji svojom aktivnošću i materijalnim dobrima doprinosi ostvarivanju programskih zadataka društva. Podupirući član nema prava i obveze redovnog člana. Imenovanje podupirućeg člana vrši Upravni odbor i vrijedi za kalendarsku godinu.

UO može podupirućem članu dodijeliti besplatnu godišnju dozvolu za ribolov na ribolovnim vodama kojima društvo upravlja. Podupirući član nema prava i obveze redovnog člana.

  1. Počasnim članom može postati svaki građanin koji ima izuzetne zasluge u unapređenju sportskog ribolova i doprinosi ugledu i razvoju društva. Imenovanje počasnog člana vrši Skupština i traje do opoziva.

Skupština može počasnom članu dodijeliti besplatnu godišnju dozvolu za ribolov na ribolovnim vodama kojima društvo upravlja. Počasni član nema prava i obveze redovnog člana.

Društvo vodi Registar članova, bilo u elektroničkom ili bilo na koji drugi prikladan način, a isti obavezno sadrži podatke o osobnom imenu, OIB-u, datumu rođenja, datumu pristupanja, br. ribolovnog ispita i članske iskaznice, kategoriji članstva, te datumu prestanka članstva u društvu, a može i sadržavati druge relevantne podatke o članu.

 

Članak 13.

Prava članova društva su:

  • da obavljaju športski i rekreativni ribolov,
  • da koriste infrastrukturu društva,
  • da koriste opremu društva,
  • da sudjeluju u radu Skupštine društva,
  • da predlažu, biraju i budu birani u tijela društva,
  • da sudjeluju u športskim natjecanjima,

Obaveze članova društva su:

  • da plaćaju članarinu i članske doprinose,
  • da čuvaju vode i imovinu udruge,
  • da se pridržavaju režima ribolova sukladno Gospodarskoj osnovi i godišnjem planu gospodarenja,
  • da sprečavaju zagađenje voda i okoline,
  • da poštuju odluke Skupštine, Upravnog odbora društva,
  • da razvijaju športski duh među članovima,
  • da učestvuju u radnim obavezama,
  • da društvu predaju trofeje prema pravilniku kojeg donese Upravni odbor na temelju ovlaštenja Skupštine.

 

Članak 14.

Članstvo u društvu prestaje:

  • dragovoljnim istupanjem – na osnovu izjave člana
  • isključenjem – na osnovu odluke Upravnog odbora društva zbog ponašanja člana protivno odredbama ovog Statuta i drugih akata društva, te akata Hrvatskog športskog ribolovnog saveza, te zakona Republike Hrvatske koji reguliraju rad udruge i djelatnosti športskog i rekreativnog ribolova na slatkim vodama,
  • brisanjem člana na osnovu odluke Upravnog odbora društva, zbog neispunjavanja članskih obaveza,
  • brisanjem udruge iz registra

Isključeni član ima pravo žalbe Skupštini u roku 15 dana od dana primitka odluke o isključenju. Skupština donosi odluku na prvoj narednoj sjednici, a odluka Skupštine je konačna. Diskriminacija bilo koje vrste prema državama, osobama ili skupinama osoba temeljena na njihovoj rasi, nacionalnosti, vjeri, spolu, jeziku, političkom opredjeljenju ili bilo čemu drugome zabranjena je i predstavlja razlog za suspenziju ili isključenje člana iz društva.

 

TIJELA UPRAVLJANJA

    Članak 15.

Tijela društva su:

  • Skupština,
  • Upravni odbor
  • Nadzorni odbor,
  • Predsjednik,
  • Dopredsjednik,
  • Tajnik,

 

Članak 16.

Skupština društva

Skupština je najviše tijelo upravljanja društvom.

Skupštinu društva čine svi punoljetni poslovno sposobni redovni članovi i članovi osnivači.

U radu Skupštine društva, na poziv predsjednika društva, mogu sudjelovati kao gosti predstavnici drugih športskih udruga i državnih tijela, te drugih organizacija i ustanova, ali bez prava glasa.

 

Članak 17.

Sjednica Skupštine društva može biti:

  • redovna – najmanje jednom u tijekom kalendarske godine,
  • izborna – svake četvrte godine,
  • izvanredna – kada se za sjednicom ukaže potreba,

 

Članak 18.

Odluke o sazivanju Skupštine donosi Upravni odbor društva, a saziva je predsjednik društva. Odluke o sazivanju Skupštine predsjednik je obavezan izvršiti i na zahtjev Nadzornog odbora ili 1/3 članova društva. U svakom zahtjevu za sazivanje Skupštine predlagatelji su obavezni predložiti dnevni red, te mjesto i vrijeme održavanje Skupštine.

Poziv za sjednicu Skupštine upućuje se najmanje 7 dana prije njenog održavanja.

U slučaju da je predsjednik udruge ili Upravnog odbora, kao ovlaštenom sazivaču prestao mandat, sjednicu Skupštine saziva zadnja osoba ovlaštena za zastupanje Udruge upisanu u registar udruga RH ili najmanje 5 članova Udruge koji su upisani u popis članova prije isteka mandata.

Radom Skupštine rukovodi predsjednik, a u njegovoj odsutnosti radno predsjedništvo od 3 člana izabrano javnim glasovanjem.

Radom izborne Skupštine rukovodi radno predsjedništvo od 3 člana izabrano javnim glasovanjem.

U izvanrednim okolnostima Skupština može biti sazvana i održana u elektroničkom obliku, kada se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovog Statuta.

 

Članak 19.

Skupština društva može pravovaljano odlučivat ako sjednici prisustvuje  najmanje 10% redovnih članova društva.

Ako skupštini ne pristupi dovoljan broj članova iz odredbe st.1., sjednica se odgađa za 30 min. Po isteku 30 min skupština može započeti s radom, ako je prisutno najmanje 5% članova Skupštine.

Skupština udruge donosi pravovaljane odluke natpolovičnom većinom prisutnih članova (50% + 1 član).

Odluke se donose javnim glasovanjem, osim u slučajevima kada Skupština odluči da se odluka donese tajnim glasovanjem.

Svi naknadno pristigli članovi Skupštine mogu, nakon verifikacije, sudjelovati u radu i donošenju odluka.

Ako Skupštinu napusti dio članova Skupštine, radi se ponovna verifikacija članova Skupštine te Skupština nastavlja s radom i donosi odluke sukladno st. 3. ovog članka Statuta.

Odluka o prestanku rada udruge donosi se dvotrećinskom većinom glasova nazočnih.

O radu sjednice vodi se zapisnik koji se trajno čuva u arhivi društva.

 

Članak 20.

Nadležnost Skupštine:

  • utvrđuje politiku razvoja društva i unapređenja ribolova na vodama koje je dobio ovlaštenik ribolovnog prava,
  • usvaja i mijenja Statut, Poslovnik o radu tijela društva, kao i druge akte i odluke važne za rad društva,
  • bira i razrješava predsjednika, dopredsjednika, članove Upravnog i Nadzornog odbora,
  • bira i razrješava osobe ovlaštene za zastupanje,
  • bira i opoziva likvidatora,
  • usvaja godišnji izvještaj o radu i financijsko izvješće,
  • za kalendarsku godinu donosi program rada i financijski plan na prijedlog Upravnog odbora,
  • usvaja odluku o visini članarine za kalendarsku godinu na prijedlog UO društva
  • odlučuje o udruživanju u saveze, zajednice i druge oblike povezivanja udruga,
  • odlučuje o promjeni ciljeva i djelatnosti, prestanku rada i raspodjeli preostale imovine,
  • odlučuje o prestanku rada društva,
  • odlučuje o žalbama članova/ica protiv odluka Upravnog odbora u drugom stupnju,
  • donosi odluku o statusnim promjenama,
  • imenuje počasne članove i donosi odluke o oduzimanju statusa počasnih članova,
  • daje tumačenje Statuta i akata koje donosi,
  • obavlja i druge poslove određene zakonom i Statutom društva, koji nisu stavljeni u nadležnost drugog tijela društva.

Članak 21.

Upravni odbor

Upravni odbor je kolegijalno izvršno tijelo društva, čije članove imenuje Skupština od 4 godine.

Upravni odbor ima ukupno 9 članova, a čine ga predsjednik, dopredsjednik,  po položaju i 7 članova Upravnog odbora koje bira Skupština.

Sjednica Upravnog odbora može se održati, ako je prisutna većina članova Upravnog odbora.

Upravni odbor donosi odluke većinom glasova prisutnih članova.

Odluke se donose javnim glasovanjem, osim u slučajevima kada Upravni odbor odluči da se odluka donese tajnim glasovanjem.

 

Članak 22.

Sjednice Upravnog odbora saziva i vodi predsjednik, a u njegovoj odsutnosti jedan od članova Upravnog odbora.

U izvanrednim okolnostima sjednica Upravnog odbora može biti sazvana i održana u elektroničkom obliku, kada se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovog Statuta.

Sjednice Upravnog odbora se održavaju po potrebi ili najmanje jednom u svakom kvartalu kalendarske godine.

 

Članak 23.

Za svoj rad Upravni odbor u cjelini i svaki njegov član odgovoran je Skupštini društva. Skupština može razriješiti Upravni odbor ili njegovog člana prije isteka mandata, ako smatra da je svojom djelatnošću povrijedio važeće zakone, Statut društva ili ne izvršava odluke Skupštine.

Postupak zamjene i razrješenja vrši se po istom postupku kao i izbor za preostali dio mandata.

 

Članak 24.

Upravni odbor društva ima sljedeće nadležnosti:

  • odlučuju o sazivanju Skupštine i podnosi joj izvješće o radu i o financijskom poslovanju,
  • upravlja radom društva između dvije sjednice Skupštine,
  • bira i razrješava tajnika i daje mu ovlast za zastupanje,
  • bira i razrješava blagajnika,
  • vrši tumačenje akata koji su u njegovoj nadležnosti,
  • predlaže Skupštini izmjene i dopune Statuta,
  • priprema prijedloge materijala za Skupštinu,
  • razmatra godišnji proračun i predlaže ga Skupštini na usvajanje,
  • usvaja pravilnike i druge akte društva koje mu Skupština stavi u nadležnost,
  • bira predstavnike društva u lokalne i regionalne asocijacije,
  • imenuje osobe potrebne za obavljanje povremenih poslova i utvrđuje visinu naknade prema financijskom planu i mogućnostima,
  • imenuje podupiruće članove i donosi odluke o oduzimanju statusa podupirućih članova,
  • organizira rad sa mladim ribolovcima,
  • po ovlaštenju Skupštine, a u skladu sa Planom gospodarenja donosi prijedloge za izradu planova rada, te iste sprovodi,
  • imenuje potrebne stručne komisije i kontrolira njihov rad,
  • donosi odluku o dodjeli nagrada i priznanja,
  • pokreće stegovni postupak,
  • donosi odluku o zabrani učlanjenja novog člana koji je pravomoćno kažnjen od strane druge ribolovne udruge članice HŠRS-a zbog nesportskog ponašanja, kao i učestalog kršenja zakona ili drugih akata kojima se regulira obavljane športsko rekreacijskog ribolova,
  • donosi odluke o stjecanju i otuđivanju imovine društva, te skrbi o njenom održavanju i čuvanju sukladno planu koji je usvojila Skupština,
  • odlučuje o drugim pitanjima po ovlaštenju Skupštine,
  • ostvaruje program i politiku koju je utvrdila Skupština,
  • izvršava i druge aktivnosti neophodne za normalnu djelatnost društva, koje mu Skupština stavi u nadležnost sukladno Zakonu i Statutu.

Članak 25.

Nadzorni odbor

Nadzorni odbor ima sljedeće nadležnosti:

  • nadzire zakonitosti u financiranju poslovanja društva,
  • nadzire izvršavanje ugovorenih i drugih obaveza,
  • prati i analizira ostvarivanje financijskog plana društva,
  • prati rad izvršnih tijela društva, provođenje odluka i poštivanje odredbi ovog Statuta

Skupština bira predsjednika i dva člana Nadzornog odbora na rok od 4 godine i mogu biti ponovo izabrani,

Članovi Nadzornog odbora ne mogu biti predsjednik, tajnik, blagajnik te članovi drugih tijela društva,

Nadzorni odbor sastaje se po potrebi, a najmanje jednom godišnje, te Skupštini podnosi izvješće,

Predsjednik Nadzornog odbora saziva i vodi sjednice Nadzornog odbora,

Nadzorni odbor je za svoj rad odgovoran Skupštini društva.

 

Članak 26.

Predsjednik društva

Predsjednik  društva ima sljedeća prava i obaveze:

  • predstavlja i zastupa društvo kao ovlaštena osoba,
  • odgovoran je za zakonitost rada društva,
  • potpisuje ugovore i sporazume koje zaključi ili kojima pristupa udruga, u ime i za račun društva,
  • odgovoran je za podnošenje skupštini prijedloga godišnjeg financijskog izvješća,
  • saziva sjednice Upravnog odbora.
  • Predsjedava sjednicama Skupštine i Upravnog odbora društva te potpisuje sve usvojene odluke i akte,
  • brine o izvršavanju odluka tijela društva i rukovodi radom društva između sjednica,
  • dostavlja zapisnik s redovne sjednice skupštine nadležnom uredu koji vodi registar udruga,
  • obavlja i druge poslove i zadatke sukladno zakonu, Statutu, drugim aktima društva ili odlukama njegovih tijela

Predsjednika bira Skupština iz redova redovnog članstva na mandat od 4 godine i ima pravo ponovnog izbora.

Predsjednik društva je i predsjednik Upravnog odbora po položaju.

Za svoj rad odgovoran je Skupštini društva.

 

Članak 27

Dopredsjednik društva

Dopredsjednika društva bira Skupština društva iz redova redovnog članstva na mandat od 4 godine i ima pravo ponovnog izbora.

Dopredsjednik društva mijenja Predsjednika u slučaju njegove odsutnosti te mu pomaže u radu.

 

Članak 28.

Tajnik društva

Tajnika društva bira Upravni odbor na mandat od 4 godine i ima pravo ponovnog izbora.

Za svoj rad odgovoran je Upravnom odboru i Skupštini.

Tajnik obavlja sljedeće zadatke:

  • brine i odgovoran je za zakonitosti rada društva i izvršenje zakonom, drugim propisima i ugovorima utvrđenih obaveza,
  • osigurava izvršavanje odluka, programa, planova, smjernica i zaključaka Skupštine i Upravnog odbora,
  • zastupa i predstavlja udrugu kao ovlaštena osoba,
  • vodi administrativne poslove, prima poštu, priprema odgovore, otprema poštu i dr.,
  • vodi evidenciju članova društva i zaduženje članskih iskaznica i ribolovnih dozvola
  • vodi i dostavlja zapisnike sa svih sjednica društva,
  • usko surađuje s predsjednikom i blagajnikom, te ih izvještava o svim bitnim promjenama i prispjeloj pošti,
  • obavlja i druge poslove u skladu s dobivenim ovlaštenjima
  • podnosi izvješće o svom radu Skupštini društva.

 

Članak 29.

Blagajnik društva

Blagajnika društva bira Upravni odbor na mandat od 4 godine i ima pravo ponovnog izbora.

Za svoj rad odgovoran je Upravnom odboru i Skupštini društva.

Blagajnik obavlja sljedeće poslove:

  • vodi brigu za pravilno vođenje financijskog poslovanja,
  • podnosi izvješće o svom radu Skupštini i Upravnom odboru,
  • surađuje sa predsjednikom i tajnikom, te ih izvješćuje o svim bitnim promjenama vezano za financijsko poslovanje.

Članak 30.

Zapreke za obavljanje poslova upravljanja u sportskom klubu

Ista fizička osoba može biti osoba ovlaštena za zastupanje ili osoba ovlaštena za vođenje poslova, član uprave, nadzornog tijela, upravnog tijela ili izvršni direktor samo u jednom sportskom klubu u istom sportu.

Osoba ovlaštena za zastupanje ili osoba ovlaštena za vođenje poslova, član uprave, član nadzornog tijela, član upravnog tijela ili izvršni direktor sportskog kluba ne može biti osoba:

– koja je pravomoćno osuđena za kazneno djelo propisano člankom 111. stavcima 1. i 2. Zakona o sportu ili protiv koje se vodi kazneni postupak za kazneno djelo na štetu djeteta odnosno maloljetnika

– koja je član upravljačkog tijela ili dioničar drugog sportskog kluba u istome sportu

– koja je član tijela, osoba ovlaštena za zastupanje ili osoba ovlaštena za vođenje poslova prema odluci ovlaštenog tijela ili na temelju općeg akta sportskog kluba u istome sportu

– koja je profesionalni sportaš u ugovornom odnosu sukladno članku 11. Zakona o sportu s drugim sportskim klubom u istome sportu

– koja je ili je posljednjih godinu dana bila posrednik u istome sportu

– koja ima ili je posljednjih godinu dana imala sklopljen ugovor sa sportašem ili trenerom na temelju kojega ostvaruje pravo na dio prihoda koji proizlaze iz obavljanja djelatnosti sportaša ili trenera

– koja je ovlaštena za zastupanje u pravnoj osobi koja ima sklopljen ugovor sa sportašem ili trenerom na temelju kojega ostvaruje pravo na dio prihoda koji proizlazi iz obavljanja djelatnosti sportaša ili trenera

– koja je ili je posljednjih godinu dana bila član ili član tijela pravne osobe koja obavlja djelatnost organiziranja sportske kladionice ili

– koja s posrednicima u istome sportu i članovima pravnih osoba te članovima tijela pravnih osoba koje obavljaju djelatnost organiziranja sportskih kladionica djeluje zajednički u smislu članka 95. stavka 3. Zakona o sportu.

Članovi tijela upravljanja i osobe ovlaštene za zastupanje društva ne mogu biti osobe koje imaju zapreke iz članka 112. Zakona o sportu, a osobe ovlaštene za zastupanje iz članka 19. stavci 2. i 3. Zakona o udrugama.

RIBOČUVARSKA SLUŽBA

Članak 31.

Organizacija ribočuvarske službe sukladna je Reviziji plana upravljanja i mjera za unapređenja slatkovodnog ribarstva na ribolovnim vodama kojima društvo upravlja.

 

Radi zaštite ribolovne zone unutar ribolovnog područja, ovlaštenik ribolovnog prava obvezatan je organizirati ribočuvarsku službu.

 

Ribočuvarsku službu obavljaju ribočuvari, koje imenuje ovlaštenik ribolovnog prava za ribolovnu vodu za koje je pravo dobio.

 

Ribočuvarima se smatraju osobe koje su stručno osposobljene za obavljanje nadzora u športskom ribolovu, što znači da imaju položen ribočuvarski ispit. Ovlasti su  propisane Zakonom o slatkovodnom ribarstvu i pravilnicima donesenim na temelju istog.

 

Ribočuvari trebaju pratiti sve promjene koje se događaju u vodi i oko nje te obavijestiti o eventualnim onečišćenjima, ugibanjima i dr.

 

Ribočuvarsku službu obavljaju ovlašteni ribočuvari koje imenuje društvo, kao ovlaštenik ribolovnog prava, kako bi zaštitio vode za koje je pravo i dobio.

 

Ribočuvari trebaju redovito voditi ribočuvarski dnevnik.

 

Naravno da ulogu „ribočuvara“ kao zaštitnika i kontrolora na ribolovnoj vodi ima i svaki član društva.

 

 

NAČIN RJEŠAVANJA SPOROVA I SUKOBA INTERESA UNUTAR DRUŠTVA

 

Članak 32.

 

Svi se sporovi i sukobi interesa nastoje riješiti mirnim putem raspravom na sjednicama Upravnog odbora u postupku mirenja.

Ako mirenje ne uspije nadležnost ima Općinski sud prema sjedištu društva.

Upravni odbor  ima funkciju stegovne komisije.

Članovi društva stegovno odgovaraju za povredu članskih dužnosti utvrđenih Statutom ili drugim aktima društva.

Zahtjev za pokretanje stegovnog postupka podnosi ribočuvar, te članovi Nadzornog i Upravnog odbora.

Stegovne mjere koje se mogu izreći su:

  • javna opomena,
  • novčana kazna,
  • zabrana ribolova,
  • isključenje iz članstva društva.

Protiv odluka Upravnog odbora u stegovnom postupku može se podnijeti žalba u roku 15 dana od primitka odluke o stegovnoj mjeri Skupštini, čija je odluka konačna, a donijeti će se na prvom idućem zasjedanju.

 

NAĆIN STJECANJA I RASPOLAGANJA IMOVINOM DRUŠTVA

Članak 33.

Imovinu društva čine novčana sredstva koja je udruga stekla uplatom članarina, dobrovoljnim prilozima i darovima, novčana sredstva koja udruga stekne obavljanjem djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi, obavljanjem djelatnosti sukladno članku 31. Zakona o udrugama, financiranjem programa i projekata udruge iz državnog proračuna i proračunu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te fondovima i/ili inozemnih izvora, kao i druga novčana sredstva stečena u skladu sa zakonom, njezine nepokretne i pokretne stvari, kao i druga imovinska prava.

Društvo može raspolagati svojom imovinom za ostvarivanje ciljeva i obavljanje djelatnosti određenih statutom udruge, u skladu sa zakonom.

 

Članak 34.

Društvo može stjecati pokretnu i nepokretnu imovinu.

Na prijedlog Upravnog odbora, Skupštine društvo odlučuje o stjecanju, prodaji, prijenosu na drugu pravnu osobu ili davanju u zakup nepokretne i pokretne imovine

Prihodi društva su:

  1. članarina koju športski ribolovci i ostali članovi plaćaju putem svojih udruga članica i pridruženih članica,
  2. izvanredan doprinos prema posebnoj odluci Skupštine,
  3. donacija proračuna,
  4. dobrovoljni prilozi,
  5. prihodi od pokrovitelja,
  6. prihodi iz gospodarske djelatnosti, ako su određene Statutom,
  7. sva ostala sredstva propisana zakonom.

Navedeni prihodi, njene pokretne i nepokretne stvari, te imovinska prava čine imovinu društva.

Za svoje obaveze društvo odgovara cijelom svojom imovinom, sukladno sa Zakonom.

Nad ostatkom može se provesti stečajni postupak.

 

Članak 35.

Društvo je dužno voditi poslovne knjige i stavljati financijska izvješća prema propisima kojima se uređuje vođenje računovodstva neprofitnih organizacija.

 

Članak 36.

Obavljanje stručno administrativnih poslova, pomoćnih ili drugih poslova koji su privremeni i povremeni, ili koji se ne mogu ekonomično obavljati u okviru društva, Upravni odbor može povjeriti stručnoj osobi druge organizacije, ili njihovo obavljanje može osigurati ugovorom o dijelu ili autorskim ugovorom.

Poslove iz prethodnog stavka može ugovoriti  tajnik društva.

 

PRESTANAK POSTOJANJA DRUŠTVA I POSTUPAK S IMOVINOM

Članak 37.

Društvo prestaje sa djelovanjem:

  1. odlukom skupštine o prestanku djelovanja društva,
  2. pripajanje drugoj udruzi, spajanje s drugom udrugom, podjela društva razdvajanjem,
  3. protekom dvostruko više vremena od vremena predviđenog za održavanje redovne sjednice skupštine, a ona nije održana,
  4. pravomoćnom odlukom suda o ukidanju društva,
  5. pokretanjem stečajnog postupka,
  6. na zahtjev člana, ako je broj članova udruge pao ispod broja osnivača potrebnog za osnivanje udruge, a nadležno tijelo udruge u roku od godinu dana od nastupanja te činjenice nije donijelo odluku o prijmu novih članova.

U slučaju iz stavka 1. točaka 1. i 5. ovog članka, likvidator je dužan nadležnom upravnom tijelu podnijeti zahtjev za upis prestanka djelovanja udruge u registar udruga u roku od osam dana od dana donošenja odluke o prestanku udruge, odnosno pokretanju stečajnog postupka.

Na temelju pravomoćne odluke suda o ukidanju društva nadležno upravno tijelo donosi rješenje o pokretanju likvidacijskog postupka.

 

Članak 38.

  1. U slučajevima iz članka 35. stavka 1. Točaka 1.,3.,4 i 6., temeljem Zakona o udrugama provodi se postupak likvidacije.
  2. Nadležni ured donosi rješenje o prestanku djelovanja i pokretanju likvidacijskog postupka, 30 dana od dana objave poziva, a za eventualna potraživanja dužan je pozvati dužnike na plaćanje dugova u roku od 30 dana. Preostalu imovinu likvidator će raspodijeliti u skladu s odredbama članka 54. Zakona o udrugama,
  3. Nakon raspodjele preostale imovine u skladu sa stavkom 5. Ovog članka likvidator je dužan u roku od osama dana od dana okončanja likvidacijskog postupka podnijeti nadležnom uredu završni račun i izvješće o provedbenom likvidacijskom postupku,
  4. U slučaju da likvidator utvrdi da imovina društva nije dovoljna za namirenje obaveza, dužan je u roku iz stavka 6. Ovog članka o tome obavijestiti nadležni sud prema sjedištu društva radi pokretanja stečajnog postupka,
  5. Temeljem zaprimljenog izvješća o provedenom likvidacijskom postupku nadležni ured donosi rješenje o brisanju društva iz registra udruga, osim ako su utvrđeni dugovi društva.
  6. koje sadrži razloge za pokretanje postupka, osobno ime likvidatora i način provođenja likvidacijskog postupka te podatke o promjeni naziva udruge, tako da se uz naziv udruge dodaje oznaka ”u likvidaciji” a što mora biti upisano u registar udruga,
  7. Pokretanje postupka likvidacije prestaju ovlaštenja tijela i osoba za zastupanje saveza.
  8. Likvidator je dužan provesti likvidacijski postupak u roku od 60 dana od dana primitka rješenja nadležnog ureda o otvaranju likvidacijskog postupka,
  9. U postupku likvidacije likvidator je dužan utvrditi stanje na poslovnom računu udruge, knjigovodstveno stanje dugovanja i potraživanja, utvrditi ostalu imovinu udruge te pribaviti iz službene evidencije Ministarstva financija – Porezne uprave potvrdu o nepostojanju duga s osnove javnih davanja. U slučaju da utvrdi da udruga ima dugovanja, likvidator je dužan objaviti poziv vjerovnicima da prijave svoje tražbine prema udruzi u roku od 30 dana od dana objave poziva, a za eventualna potraživanja dužan je pozvati dužnike na plaćanje dugova u roku od 30 dana. Preostalu imovinu likvidator će raspodijeliti u skladu s odredbom članka 53. Zakona o udrugama.

 

Članak 39.

Likvidator društva

Likvidatora imenuje i opoziva Skupština društva.

Likvidator je fizička ili pravna osoba koju je imenovalo nadležno tijelo udruge i koja je kao likvidator upisana u registar udruga. Likvidator ne mora biti član udruge. Likvidator zastupa udrugu u postupku likvidacije te se otvaranjem likvidacijskog postupka upisuje u registar udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje udruge do okončanja postupka likvidacije i brisanja udruge iz registra udruga.

Na likvidatora se na odgovarajući način primjenjuju odredbe članka 19. stavaka 2. i 3. Zakona o udrugama i članka 112. Zakona o sportu.

 

Članak 40.

Iznimno u slučajevima iz članka 35. Stavka 1. točaka 1., 3 i 6. Zakona o udrugama postupak likvidacije neće se provoditi ako većina svih članova upravnog odbora društva da izjavu pred javnim bilježnikom da društvo ne djeluje, da su ispunjene sve obaveze društva i da je preostala imovina društva raspodijeljena u skladu s odredbama članka 53. Zakona o udrugama.

Zahtjev za upis prestanka postojanja društva po skraćenom postupku nadležnom uredu podnosi ovlaštena osoba za zastupanje društva, odnosno  jedan od članova upravnog odbora društva.

U slučajevima iz stavka 1. Ovog članka članovi društva  koji su dali izjavu solidarno odgovaraju za obaveze društva pet godina od dana brisanja društva iz registra udruga.

Za ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ koji prestaje postojati po skraćenom postupku, sukladno stavku 1. ovog članka, nadležni ured donosi rješenje o brisanju društva iz registra udruga. ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ se briše iz registra udruga, uz upis u registar udruga osobnih imena i prebivališta, OIB-a članova tijela društva iz stavka 1. ovog članka, s naznakom njihove solidarne odgovornosti za obaveze društva.

 

Članak 41.

Nadležni ured brisat će ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ iz registra udruga na temelju pravomoćnog rješenja o brisanju iz članka 49. stavka 8.  i članka 51. stavka 4. Zakona o udrugama, pravomoćnog sudskog rješenja o zaključenju stečajnog postupka, odnosno provedenih statusnih promjena.

 

Članak 42.

U slučaju prestanka postojanja ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ imovina se nakon namirivanja vjerovnika i troškova likvidacijskog, sudskog i drugih postupaka, predaje udruzi, savezu, ustanovi ili zakladi koje imaju iste ili slične strateške ciljeve, a djeluje na području grada Zaprešića.

ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ nema pravo imovinu dijeliti svojim osnivačima, članovima, osobama ovlaštenim za zastupanje, zaposlenima ili njima povezanim osobama.

Pod povezanim osobama, u smislu Zakona o udrugama, smatraju se osobe koji su bračni ili izvanbračni drug, isto spolni partner, srodnici po krvi u uspravnoj lozi, braća i sestre, skrbnik te posvojitelj, odnosno posvojenik te ostale fizičke i pravne osobe koje prema drugim osnovama i okolnostima opravdano mogu smatrati interesantno povezanima s osnivačima, članovima društva, osobama ovlaštenim za zastupanje i zaposlenicima.

Ako je društvo primilo financijska sredstva iz javnih izvora u smislu odredbi članka 32. Zakona o udrugama, u slučaju prestanka djelovanja, ostatak sredstva vratit će u proračun iz kojeg su financijska sredstva dodijeljena.

Ako u slučaju prestanka postojanja ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ iz bilo kojeg razloga ne može provesti postupak s imovinom koju je društvo odredilo svojim statutom, preostalu imovinu stječe jedinica lokalne samouprave na čijem području je sjedište društva.

 

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 43.

Izmjene i dopune ovog Statuta može zatražiti Upravni odbor, ili 25% članova skupštine.

Upravni odbor priprema prijedlog izmjena i dopuna Statuta, te ga dostavlja Skupštini društva na konačno usvajanje.

 

Članak 44.

Statut stupa na snagu danom donošenja a primjenjuje se danom ovjere nadležnog tijela koje vodi registar udruga i upis udruga u Zagrebačkoj županiji.

Usvajanjem ovog Statuta prestaju važiti odredbe Statuta ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ od 12.05.2017. god.

 

U Zaprešiću, _________.

Predsjednik ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ

Ivica Petreković

 

KOMISIJE PRI UPRAVNOM ODBORU

 

ŠRD „ŠARAN“ ZAPREŠIĆ – CJENIK DRŽAVNIH DOZVOLA I ČLANARINA ZA 2025.